Czym zajmuje się pośrednik kredytowy?

money

Profesjonalny pośrednik kredytowy to jeden z najlepszych partnerów przed zaciąganiem dużego zobowiązania finansowego w banku detalicznym, czy w parabanku. Jakie uprawnienia posiada rzeczywiście pośrednik kredytowy, czym charakteryzuje się wskazany zawód i czy warto w ogóle ufać niezależnym doradcom w sektorze kredytowym?

Proces nawiązywania współpracy z pośrednikiem kredytowym

Pośrednik kredytowy to jeden z najważniejszych szczebli pomiędzy kredytobiorcą, a kredytodawcą. Specjalista zarabia na podstawie prowizji udzielanych przez banki detaliczne oraz parabanki, a zatem klient nie odczuwa żadnego zagrożenia finansowego przy wstępnych konsultacjach. Warto jednak zastanowić się nad dodatkowym wynagrodzeniem niezależnego doradcy kredytowego. Z jakiego powodu? Otóż niektórzy pośrednicy promują klientom wyłącznie pożyczki o najwyższym wskaźniku prowizji, a przez to maksymalizują wynik ekonomiczny. Przy dodatkowej opłacie pośrednikowi nie opłaca się szczególnie polować na prowizje. W ten sposób zwiększasz szanse na uczciwe rozpatrzenie wniosku. Doradca kredytowy przede wszystkim pomaga dopasować ofertę kredytową do zdolności spłaty zobowiązania. Nie jest to niestety zbyt prosta rzecz, ponieważ trzeba porównać wszystkie koszty, historię spłat dotychczasowych kredytów, przeanalizować wydatki i dochody gospodarstwa domowego klienta. Po wytypowaniu konkretnych ofert doradca omawia ich wady i zalety, a także uczestniczy w procesie właściwego wypełnienia wniosku kredytowego. Poza tym to doradca kredytowy odpowiada za skompletowanie niezbędnej dokumentacji do udzielenia kredytu. Doradztwo kredytowe występuje w wielu sektorach gospodarki, np. w branży ubezpieczeniowej, w sektorze pośrednictwa nieruchomości, przy wynajmowaniu samochodów, przy robieniu luksusowych zakupów. Sprzedawca jest w wielu przypadkach równocześnie doradcą kredytowym o rozszerzonych kwalifikacjach. Wejdź na ranking kredytów gotówkowych 2019 aby znaleźć dobre oferty bez wychodzenia z domu.

Zalety partnerstwa z niezależnym doradcą kredytowym

Zalety korzystania z usług pośrednika kredytowego to głównie szybkie porównanie wszystkich ofert z banków detalicznych i parabanków. Do tego pośrednik najczęściej wie, gdzie warto składać wniosek przy obowiązującej zdolności kredytowej. W ten sposób nie tracisz punktacji po analizie w Biurze Informacji Kredytowej. W Polsce doradcy kredytowi to branża mało wyspecjalizowana, najczęściej mocno rozproszona, bez spójnego systemu certyfikacji. Przed nawiązaniem współpracy z pośrednikiem oceń koniecznie jego wykształcenie (ekonomia, zarządzanie, finanse i rachunkowość to wyznaczniki jakości specjalisty), zdolności matematyczne (matematyka finansowa jest wręcz obowiązkowa w uprawieniu podobnych zawodów), referencje od dotychczasowych klientów. Dobrze, jeżeli pośrednik kredytowy obsługuje klientów indywidualnych i właścicieli działalności gospodarczych. To już oznaka dużej wiedzy o parametrach ofert kredytów, praktycznie wszystkich rodzajów.

Niezależność i reputacja, czyli główne wyznaczniki jakości doradztwa kredytowego

Dobry pośrednik szanuje reputację i chroni interesy klienta na rynku kredytowym. Dobry doradca kredytowy doskonale wie, z jakich pożyczek lepiej zrezygnować, w jaki sposób monitorować umowy kredytowe pod względem klauzul niedozwolonych, szybko porównuje oferty zgodnie z uwarunkowaniami budżetu gospodarstwa domowego klienta. Reputacja i niezależność, a także wykształcenie ekonomiczne i obsługa wielu klientów biznesowych to wstępne elementy analizy rzetelności doradców kredytowych na krajowym rynku. Co myślisz o doradztwie kredytowym i czy z niego faktycznie korzystasz?