Zdolność kredytowa – kredyt hipoteczny

100

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych kredytów jakie są w obecnej chwili dostępne na rynku, ale też jeden z najtańszych. Niestety jest jeden minus, nie każdy może go otrzymać. Przy kredycie hipotecznym, podobnie też jak przy innych kredytach najważniejsza jest nasza zdolność kredytowa. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego zdolność kredytowa bez wątpienia budzi najwięcej emocji. Warto zatem przypomnieć w skrócie co to jest naprawdę zdolność kredytowa – jest to maksymalna suma pieniędzy, którą jest w stanie pożyczyć nam bank. Kredyt hipoteczny zaciągany jest na zakup mieszkania bądź budowę domu, dlatego opiewa na bardzo wysokie kwoty, u wielu osób zdolność kredytowa jest zdecydowanie za niska, aby móc ubiegać się o ten rodzaj kredytu. Na szczęście jest kilka sposobów które możemy zrobić aby to zmienić jednak, musimy tego dokonać odpowiednio wcześniej.

Kredyt hipoteczny – wymagania

Zdolność kredytowa to bardzo ważny czynnik w ubieganiu się o kredyt hipoteczny, nasza zdolność musi wynosić tyle, ile chcemy otrzymać dofinansowania. Staranie się o kredyt hipoteczny na mieszkanie wartości 500 tysięcy, w sytuacji kiedy nasze możliwości kredytowe wynoszą jedynie 300 tysięcy jest bezzasadne i skutkuje odmowną decyzją banku. Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie wyliczyć naszej zdolności kredytowej. Każdy bank ma nieco inne wymagania i przykłada większą wagę do innych cech. Banki najczęściej pod uwagę biorą: wysokość naszego dochody, wysokość opłat stałych np. za mieszkanie , rachunki i utrzymanie, posiadane ubezpieczenie, inne zobowiązania kredytowe, cechy kredytu hipotecznego.

Aby otrzymać pozytywną decyzję banku o przyznaniu kredytu hipotecznego muszą być spełnione pewne wymagania. Przede wszystkim odpowiedni miesięczny dochód, pozostałe wymagania mogą tylko działać na naszą korzyść. Przy obliczaniu zdolności kredytowej przez bank mogą zostać uwzględniane również takie czynniki jak, liczba dzieci, wiek, czy miejsce zamieszkania.

Kredyt hipoteczny – zdolność zdolności nierówna

Ubiegając się o kredyt hipoteczny powinniśmy odpowiednio wcześniej zapoznać się z ofertami równych banków, dokonując ich szczegółowej analizy. Niektóre instytucje mogą zupełnie inaczej wyliczać zdolność kredytową kredytu hipotecznego niż inne, dzięki czemu otrzymanie dofinansowania zakupu nieruchomości będzie o wiele prostsze. Różnica taka może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, choć takie przypadki zdarzają się rzadko. Może się jednak zdarzyć, że nawet 20 czy 30 tysięcy więcej zdolności kredytowej sprawi, że będziemy w stanie kupić wymarzone mieszkanie.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak się okazuje każdy ma wpływ na wysokość swojej zdolności kredytowej. Istnieje też wiele sposobów na jej poprawienie, musimy jednak zrobić to odpowiednio wcześniej. Najprostszym sposobem jest spłata dotychczasowych zobowiązań. Innym rozwiązaniem jest zmniejszenie sumy kredytowania, czyli wnieść jak największy wkład własny. Dzięki takiemu rozwiązaniu bank skredytuje mniejszą sumę, dzięki temu nasza zdolność będzie wyższa. Jeśli nie dysponujemy gotówką, możemy poszukać kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, w postaci pieniężnej, takie rozwiązanie jest jednak nieco droższe.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest niemożliwe, możemy jednak poszukać oferty która pozwoli nam zaciągnąć kredyt nie wymagając przy tym gotówki. Wówczas wkładem własnym może być książeczki mieszkaniowej czy też polisa. Takie rozwiązanie ma praktycznie same zalety. Pamiętajmy jednak, że nie każdy bank przyjmie tego rodzaju zabezpieczenie.