Czy RRSO to wiarygodny wskaźnik dla kredytobiorcy?

kasa

RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) to wskaźnik umożliwiający szybkie porównanie ofert kredytów gotówkowych, ale czy w sposób bezbłędny? Niekoniecznie. Kredytobiorca powinien zrozumieć działanie RRSO przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy. Zobacz ranking pod kątem RRSO na stronie NiskaRata.org.

System spłaty rat kredytu gotówkowego

Raty malejące umożliwiają zaoszczędzenie na kosztach w dłuższej perspektywie. To system spłaty dedykowany kredytobiorcom znajdującym się w bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej (dochodowej). A co mówi RRSO przy wyborze rat malejących? Oczywiście wskaźnik rośnie, co może wprowadzać w błąd przy ocenie opłacalności. Raty równe pokażą w RRSO natomiast większą opłacalność, co sprzyja polityce bankowości detalicznej, polityce kredytowej. Dlaczego? Banki najwięcej zarabiają na ratach równych. Kredytobiorca przez długi czas spłaca większą część odsetkową od kapitałowej. W ratach malejących występuje lepszy scenariusz z szybszym regulowaniem pozycji kapitałowej. RRSO działa na korzyść kredytodawców w tym wymiarze.

Drobna alternatywa dla RRSO z danych statystycznych

Jeżeli porównujesz kredyty konsumpcyjne musisz założyć konkretne parametry, a nie bazować na podstawowych danych z narzędzia multimedialnego. To się nie sprawdzi i otrzymasz fałszywe wyniki. Możesz porównywać tylko jednolite kredyty gotówkowe, aby dobrze wykorzystać potencjał RRSO. Inna forma wstępnego porównywania to przykład reprezentatywny w odniesieniu do dochodu. Przykład reprezentatywny, często pomijany przez klientów, jako standardowy dodatek marketingowy tak naprawdę wywodzi się bezpośrednio z danych statystycznych. Taki przykład bazuje na większości obsłużonych kredytobiorców. W ten sposób błyskawicznie dopasujesz się do charakterystyki idealnego klienta.

O jakich czynnikach przy RRSO warto jeszcze pamiętać?

W założeniach RRSO może się różnić także po uwzględnieniu większej cykliczności spłaty rat i przy wyborze bardzo krótkiego terminu spłaty. Z tego powodu RRSO jest bardzo wysoki w chwilówkach, ale tak naprawdę to pożyczki krótkoterminowe o dość niskich kosztach, zgodnych bezpośrednio z limitem ustawowym.

Podsumowanie

RRSO pomaga przy wstępnej selekcji ofert kredytów gotówkowych, ale posiada również pewne wady techniczne i można przyjąć, że pomaga bardziej bankowości detalicznej niż samym klientom.