Pracujesz za granicą? Sprawdź, jak możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy w Polsce!

5pln

Praca za granicą to codzienność wielu polskich rodzin. Oczywiście wiele osób uważa pracę za granicą jako rozwiązanie tymczasowe, które ma pomóc im w sfinansowaniu własnego, wymarzonego domu, mieszkania itd. Osoby te najprawdopodobniej będą więc zainteresowane zaciągnięciem kredytu gotówkowego (niekoniecznie hipotecznego). Czy w takiej sytuacji jest to w ogóle możliwe? Myślę, że odpowiedź znajdziesz na PortalBankowy.info.

Praca za granicą, kredyt w Polsce

Otrzymanie kredytu w Polsce przez osoby pracujące za granicą jest możliwe, aczkolwiek wszystko zalezy od sytuacji, w której aktualnie się znajdujemy. Jeśli w danym gospodarstwie domowym pracują dwie osoby (z czego jedna za granicą), możliwość uzyskania kredytu na podstawie potwierdzonych dochodów jest praktycznie pewna. Oczywiście wszystko zależy tu od kwoty jaką chcemy zaciągnąć, ale z reguły jest to sytuacja stawiająca kredytobiorców w korzystnym świetle. Problem pojawia się wtedy, gdy dane gospodarstwo domowe uzyskuje dochody wyłącznie zza granicy. Wtedy w grę wchodzi kilka czynników o których warto pamiętać.

Ktoś da, ktoś nie da

Osoby które zarabiają stosunkowo dużo za granicą, nie mogą czuć się zbyt pewnie przed polskimi bankami. Powód? Nie każdy potencjalny Wierzyciel zaliczy całość uzyskiwanych dochodów do zdolności kredytowej. Może się zdarzyć, że bank np. z 5 tysięcy euro, "zaliczy nam" zaledwie 3.5. Powodów tego zjawiska może być kilka. Jednym z nich są podwyższone koszty utrzymania, związane chociażby z koniecznością odwiedzin bliskiej osoby w Polsce, lub za granicą. Istotny jest również staż pracy, który (w przypadku większości polskich banków) powinien nie być krótszy niż rok. Oczywiście można to potwierdzić stosownymi dokumentami, ale o tym poniżej...

Dokumentacja ponad wszystko

Dla potencjalnego Wierzyciela dokumentacja jest szczególnie ważna. Po pierwsze, jeśli kredytobiorca zarabia pieniądze za granicą, dokumenty trzeba jodpowiednio przetłumaczyć. Pamiętajmy, że robimy to na własny koszt, wykorzystując pomoc tłumacza przysięgłego. Kolejna kwestia to wspomniany czas pracy, który nie może być krótszy niż 12 miesięcy. Dokumentacja którą przetłumaczymy na rzecz banku, musi również definiować rodzaj umowy, w oparciu o którą jesteśmy zatrudnieni. Nie wszystkie dochody uzyskiwane są w oparciu o odpowiednik naszej umowy o pracę, co dodatkowo może komplikować sprawę.

Spłacałeś? Dostaniesz!

To, czy otrzymasz kredyt w Polsce pracując za granicą, zależy również od tego, czy wcześniejsze zobowiązania były terminowo spłacane. Sytuacja wygląda tutaj dokładnie tak samo, jak w przypadku pracy na terenie Polski. Jeśli wnioskodawca nie zaciągał wcześniej żadnych zobowiązań (i tym samym nie posiada jakiejkolwiek historii kredytowej) uzyskanie kredytu gotówkowego może być niemożliwe. Ta sama zasada dotyczy osób, które w Polsce miały problem ze spłatą. Nawet, jeśli zobowiązanie zostało odpowiednio uregulowane, zaciągnięcie następnego może być niemożliwe. Inaczej wygląda sytuacja tych osób, które mają pozytywną historię kredytową. Klienci ci mogą liczyć na znacznie korzystniejsze warunki, nawet jeśli ich zagraniczne dochody są relatywnie niskie.

Podsumowując, zaciągnięcie kredytu w Polsce przez osobę pracującą za granicą jest możliwe. Niezbędne do tego jest konto walutowe lub złotowe, przetłumaczona dokumentacja, korzystna historia kredytowa i odpowiedni staż pracy. Mając w ręku wszystkie te atuty, praktycznie każdy potencjalny kredytobiorca może liczyć na pozytywną decyzję kredytową banku. Niestety opcja taka będzie znacznie bardziej kosztowna, chociażby przez konieczność poniesienia wydatków z tytułu wspomnianego tłumacza.